GönderenKonu: Omurilik Rahatsızlıkları  (Okunma sayısı 398 defa)

mervealtin

 • Forum Üyesi
 • İleti: 17
 • Üyelik Tarihi:
Omurilik Rahatsızlıkları
Tarih : 26-04-2016 Saat : 23:09

OMURİLİK

Omurilik Rahatsızlıkları

İnsan vücudu içerisinde organların hepsi birbirini tamamlar ve çalışması için birbirine yardım ederler. Fakat bazı organlar diğerlerine göre daha önemli ve vücut için kilit noktası niteliğindedir. Omurilik ise bu kilit organlardan biridir ve vücut için çok önemlidir. Omurilik sinir sisteminde yer alır ve yapı olarak omurgadan daha kısadır. Ortalama olarak 1 cm kalınlığa ve 40 cm uzunluğa sahiptir. Günlük olarak gerçekleştirdiğimiz bütün refleksler omurilik ile alakalıdır. Çevreden alınan tepkilerin hepsini beyne ulaştırarak çevresel sinirler ve beyin arasında bir bağ görevi görür. Omurilikte hasar meydana gelmesi belli omurilik rahatsızlıklarına neden olur.

Omurilik rahatsızlıklarının başında omurilik iltihabı gelir. Omurilik iltihabının oluşmasına, sistematik rahatsızlıklar, bazı enfeksiyonlar ve damar türleridir. Grip, kızamık ve suçiçeği gibi hastalıklar nedeni ile bazı enfeksiyonlar beyin zarı aracılığı ile omuriliğe kadar ulaşır. Bu durumda omurilik iltihabı meydana gelmiş olur. Ayrıca bağışıklık sistemi diğer insanlara göre daha zayıf olanlarda, dolaşım sistemleri ile ilgili problem yaşayanlarda, yaşlılarda, çocuklar ve romatizma rahatsızlığı olan kişilerde diğer insanlara göre omurilik rahatsızlığı geçirme olasılığı daha yüksektir.

Omurilik rahatsızlıklarından olan omurilik iltihabının bir takım belirtileri vardır. Bunlardan denge bozukluğu, idrarını tutamama, aşırı şiddetli ağrı, kol bacaklara sürekli kramp meydana gelmesi ve yürüme bozuklukları meydana gelmesi başlıca belirtiler arasında yer almaktadır.

Omurilik rahatsızlıklarından bir diğeri de omurilik tümörüdür. Omurilik tümörü birincil omurilik tümörü ve ikincil omurilik tümörü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Omurilik tümörü görülen kişilerde en belirgin rahatsızlık şiddetli baş ağrılarıdır. Omurilik tümörü rahatsızlığı olan kişilerde şiddetli ağrılar meydana geldiği için doktora başvururlar ve bu nedenle rahatsızlıklarını öğrenmiş olurlar. Tümör gerekli tetkikler yapılarak incelir. Tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylumu olduğu belirlenerek türüne göre tedavi yöntemleri uygulanır. Omurilik rahatsızlıklarının diğer çeşitleri ise; pediatrik spinal hastalıklar, damarsal hastalıklar ve travma ve kazalardır. Omurilik rahatsızlıkları için net bir tanı koymak ve doğru teşhisi yapabilmek için hastanın bütün tetkiklerinin yapılmış olması gerekir. Daha fazla bilgi almak için www.ilarismedikal.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


gazolin

 • Forum Üyesi
 • İleti: 109
 • Üyelik Tarihi: 23-04-2016
RE:Omurilik Rahatsızlıkları
Tarih : 10-05-2016 Saat : 20:26
Vücut içinde organların hepsi birbirini tamamlar ve vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için birbirlerine yardımcı olurlar. Yalnız vücutta bazı kilit organlar vardır ki bunlar hayati önem taşır. Bunlardan birisi de omuriliktir. Omurilikte oluşan herhangi bir problem vücudun görevini yerine getirmede önemli bir sekteye uğratacaktır.

Hayal

 • Forum Üyesi
 • İleti: 222
 • Üyelik Tarihi: 08-06-2016
RE:Omurilik Rahatsızlıkları
Tarih : 17-06-2016 Saat : 20:03
Omurilik üzerindekş herhangi bir zedelenme ya da yaralanma oldukça olumsuz sonuçlara yol açabilir ve bu nedenle çok dikkatli olunması gereklidir.

Yıldız

 • Forum Üyesi
 • İleti: 116
 • Üyelik Tarihi: 06-10-2016
RE:Omurilik Rahatsızlıkları
Tarih : 12-10-2016 Saat : 13:40
Omurilik rahatsızlıkları genellikle iltihaplanma ile başlar. Tüm vücudu etkiler ve fiziksel dengemizi rahatsız edecek şekilde etkiler. Günlük yaşantımızda kısıtlamalara sebeb olur.

Hayal

 • Forum Üyesi
 • İleti: 222
 • Üyelik Tarihi: 08-06-2016
RE:Omurilik Rahatsızlıkları
Tarih : 13-10-2016 Saat : 12:08
Geçen günlerde omurilik iltihabı ile  ilgili önemli bir yazı okumuştu. Avrupa'da yeni nesil tedavi yöntemleri kullanılırken kesin tedavi için önemli buluşlara imza atılıyor. Ülkemizd de görürüz umarım.

 1