GönderenKonu: Yoga  (Okunma sayısı 173 defa)

Ali EĞRİTAŞ

 • Forum Üyesi
 • İleti: 46
 • Üyelik Tarihi:
Yoga
Tarih : 25-04-2016 Saat : 23:57

 YOGA yoga

Yoga

Hindistan kaynaklı bir egzersiz türüdür. Yoga fiziksel ve zihinsel disiplinleri anlatmak için kullanılan bir kelimedir. Ayrıca bunlarla birlikte Hinduizm, Budizm ve Jainizm için çeşitli meditatif uygulamaların isimlerine de yoga adı söylenebilmektedir. Ayrıca Hindistan’da Yoga adlı bir okul bulunmaktadır ve bu okul altı geleneksel felsefe okulundan biri olarak kabul edilen bir yoga okuludur. Yoga kelimesinin Sanskrit dilinden birçok anlamı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kontrol etmek, boyunduruk altına almak birleştirmek anlamlarıdır. Ayrıca yoga Sanskrik dilinde yuj kelimesinden türemiş bir kelime olarak bilinmektedir. Bunların dışında kavuşma, bir araya gelme, karşılaşma, yöntem ve birlik gibi anlamları da bulunmaktadır. Yoga uygulayan kişilere ve yoga felsefesini takip eden kişilere yogi ya da yogini denmektedir. Yogini dişiyi temsil etmektedir.

Eğer yogaya başlama kararı aldıysanız ilk olarak bir deneme dersine girmeniz sizin için yararlı olacaktır. Çünkü yoga hocadan hocaya göre farklılık gösterebilmektedir. Deneyim kazanmanız kendi stilinizi bulmanız ve buna uygun bir hoca bulmanız açısından oldukça önem taşımaktadır.

Yoga egzersizleri genel olarak rahatlamak, kötü düşüncelerden arınmak, sadece vücuda odaklanmak ve daha esnek bir vücuda ayrıca güçlü kaslara sahip olmak için yapılan bir egzersizdir.

Yoga yaparken burundan nefes alınır ve burundan nefes verilir. Çünkü doğru bir şekilde nefes alıp vermek için burundan nefes alınıp verilmesi gerekir. Bu sayede akciğerlerinizin tamamının çalışmasını sağlamış olursunuz. Yoga insan zihninin arınmasını, daha doğru düşünmenizi sağlar. Ayrıca yoga ile kendinizi ve bedeninizi tanıma imkanı da bulabilirsiniz. Ayrıca yoga kendi içinde meditasyon teknikleri, asanalar ve nefes teknikleri bulundurmaktadır. Eğer yogaya başlamak istiyorsanız bir hocayla çalışmanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır. Çünkü yoga birbirinden farklı hareketler ve pozisyonlar içermektedir. Bunun için vücudunuza zarar verme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Tüm bunların dışında yoga yaparken kıyafet seçimi de oldukça önem taşımaktadır. Çünkü yoga yaparken vücudunuzun hiçbir yerden sıkışmaması gerekir. Yani rahat kıyafetler sizin açınızdan daha yararlı olacaktır. Böylece vücudunuzun akışı hiçbir şekilde kısıtlanmaz ve yoga yaparken yaptığınız her hareketten daha fazla verim alırsınız.

 

 

www.ilarismedikal.com

 


gazolin

 • Forum Üyesi
 • İleti: 109
 • Üyelik Tarihi: 23-04-2016
RE:Yoga
Tarih : 09-05-2016 Saat : 20:09
Rahatlamak,stresten uzaklaşmak için yapılacak hareketlerin başında gelen yoga,  insan zihninin olumsuz düşüncelerden arınmasını ve daha sağlıklı düşünmesini sağlar. Yoga sayesinde kişi bedenini daha iyi tanır.Yalnız yoga yapmaya karar verdiyseniz bunu bir uzman eşliğinde yapmanız daha uygun olacaktır.

hekimgozu

 • Forum Üyesi
 • İleti: 102
 • Üyelik Tarihi: 08-05-2016
RE:Yoga
Tarih : 10-05-2016 Saat : 17:58
Yoga insan bedenini ve zihnini dinlendirmek için yapılan bir spordur diyebiliriz. Yoga ile fiziksel ve zihinsel olarak huzura ulaşırsınız.

Hayal

 • Forum Üyesi
 • İleti: 222
 • Üyelik Tarihi: 08-06-2016
RE:Yoga
Tarih : 16-06-2016 Saat : 21:44
Arkadaşım yoga kursuna başladıktan sonra çok rahatladığını ve relax bir hayatı olduğunu söylüyor

Yıldız

 • Forum Üyesi
 • İleti: 116
 • Üyelik Tarihi: 06-10-2016
RE:Yoga
Tarih : 12-10-2016 Saat : 12:54
Özellikle Hindistan civarında Budizm, Hinduzim gibi dinlerin meditasyon uygulamasına verilen yogodur. Yogoyu sadece bu dinlere sahip olan insanlar değil tüm insanlar yapabilirler. Vücudumuzu sakinleştirmek, ruhumuzu dinlendirmek ve egzersiz ihtiyacımızı karşılamak için denememizde fayda var. 

 1