GönderenKonu: Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?  (Okunma sayısı 336 defa)

Ali EĞRİTAŞ

 • Forum Üyesi
 • İleti: 46
 • Üyelik Tarihi:
Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?
Tarih : 22-04-2016 Saat : 22:44
Tansiyon Takibi Neden Çok ÖnemlidirTansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?

Yaşam adına oldukça çok önemli olan tansiyon, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak da ifade edilebilir. Yüksek tansiyon dediğimiz kan basıncının çok yüksekte olması hayat kalitesini düşüren ve ölüm riskini arttıran bir sorun türüdür. Tansiyon tüm insanlarda vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamınızı sağlıklı ve kaliteli bir şekilde yaşarsınız. Eğer tansiyon normal değerler dışına çıkarsa ölüm riski artar ve vücuda yüksek bir derecede zarar verir.

Tansiyonun yükselmesi halinde insan vücudunda bazı değişikler ortaya çıkmaktadır.  Baş Dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefes darlığı, mide Bulantısı ve bulanık görme gibi sorunlar insan vücudunda görülebilmektedir.  Buna benzer herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında o kişinin tansiyonunun hemen ölçülmesi ve değerlerine bakılması gerekmektedir. İnsanın tansiyonunu düşürmek için ise bir bardağa yarım limon sıkarak suyla beraber içilmesi ve başının soğuk bir suyla yıkanması gerekmektedir.  Nar suyu içilmesi gibi diğer yöntemler uygulanır. Acil durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir. Eğer başvurulmazsa tansiyon ölüm riskini arttırabilir veya ölümcül bir hastalık ile sonuçlanabilir.

Neden Dikkat Etmeliyiz?

Tansiyona dikkat edilmesinin birçok sebebi olabilir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için tansiyonunuza olduğundan çok fazla dikkat etmeniz gerekir. Bunun için yapılması gereken ilk şey doğru ve düzenli beslenme gerekmektedir. Obez hastası kişiler tansiyon rahatsızlığı diğer insanlara göre daha fazla görülebilmektir. Bu tür kişiler tansiyon takibine daha fazla önem vermelidir.

Tansiyon Hastaları böbreklerin ve kalbin tahrip olmasına sebep olabilir. Tedavi edilemezse eğer gözlerde zarar görebilir. Gözün retinası ve damarları yüksek tansiyondan dolayı çok fazla zarar görebilir ve körlüğe neden olabilir. Sadece tansiyonun yükselmesi değil tansiyonun düşmesi de sağlık problemleri açısından büyük bir sorundur.

Tansiyonunuzu Sürekli Takip Edin!

Tansiyon ölçümü için sağlık kuruluşlarına haftada veya kendinizi kötü hissettiğinizde gidebilirsiniz. Tansiyon ölçümü yapılan elektronik eşyalarla tansiyonun ölçülmesi kolaylaştırılmıştır. Tansiyon sıkıntısı olan insanlar, düzenli olarak ölçüm yaptırması gerekmektedir.  Bu ölçümlerin doktorlar tarafından değerlendirmesi gerekmektedir. Ama hastalar bu hastalığı önemsememektirler. Tansiyon hastalığı nedeniyle sağlık problemleri başlamaktadır.

 

www.ilarismedikal.com

 


gazolin

 • Forum Üyesi
 • İleti: 109
 • Üyelik Tarihi: 23-04-2016
RE:Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?
Tarih : 25-04-2016 Saat : 11:00
Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemiz için tansiyon kontrollerini düzenli olarak yaptırmak gerekir.Özellikle de tansiyon problemi olan kişilerin tansiyonlarına daha bir özen göstermesi gerekmektedir.

suzan

 • Forum Üyesi
 • İleti: 17
 • Üyelik Tarihi: 24-04-2016
RE:Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?
Tarih : 25-04-2016 Saat : 18:22
Tansiyon hastalığının vücuttaki bir çok organa da zarar verdiğini unutmamalıyız.Tansiyon problemi olduğunu dusünen kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları tedaviye başlamaları ve gerekli takipleri zaman içerisinde de yapmaları gerekmektedir. 

merveal

 • Forum Üyesi
 • İleti: 98
 • Üyelik Tarihi: 08-05-2016
RE:Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?
Tarih : 08-05-2016 Saat : 21:25
İnsanlar tansiyonun düştüğünü ya da çıktığını ölçmeden anlamayacakları için sürekli takip etmeleri gerekir. Ne rahatsızlıkları varsa daha kolay anlayabilirler. 

hekimgozu

 • Forum Üyesi
 • İleti: 102
 • Üyelik Tarihi: 08-05-2016
RE:Tansiyon Takibi Neden Çok Önemlidir?
Tarih : 09-05-2016 Saat : 00:35
Tansiyon hastalığı vücudunuzdaki dengeleri bozabilir. Bu yüzden tansiyonunuzu takip edip dengede tutmalısınız.

 1